
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 1.58 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 72.603129 mg |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Frequency | 100 kHz |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Max Supply Voltage | 16 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Color | Black |
| Max Output Current | -200 mA |
| Connector Type | Header, Socket |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Plastic |
| Mating Post Length | 8.51 mm |
| Termination Post Length | 3.2 mm |
Stock: 14408
Distributors
pcbx
Unit Price$0.75053
Ext.Price$0.75053
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.75053 | $0.75053 |
| 10 | $0.63946 | $6.39460 |
| 25 | $0.60570 | $15.14250 |
| 50 | $0.57372 | $28.68600 |
| 100 | $0.54342 | $54.34200 |
| 300 | $0.51339 | $154.01700 |
| 500 | $0.48502 | $242.51000 |
| 1000 | $0.46188 | $461.88000 |
| 3000 | $0.44157 | $1324.71000 |
| 5000 | $0.42216 | $2110.80000 |
